
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Packaging | Tray |
| RoHS | Compliant |
| Interface | SPI |
| Output Current | 5 mA |
| Output Voltage | 5 V |
| Operating Supply Voltage | 9.6 V to 61.6 V |
| Number of Cells | 7 to 14 |
| Fault Protection | Over/Under Voltage |
| Function | Battery Cell Controller |
| Battery Type | Lithium-ion, Lithium Polymer |
Stock: 360
Distributors
pcbx
Unit Price$8.96976
Ext.Price$8.96976
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $8.96976 | $8.96976 |
| 10 | $6.94234 | $69.42340 |
| 25 | $6.48568 | $162.14200 |
| 50 | $6.05906 | $302.95300 |
| 100 | $5.66053 | $566.05300 |
